10. El och mätarskåp 10 av 18

Elnätet i Stadan och Nabben

Nu förbättras elnätet i området Stadan och Nabben. Elnätet i Stadan och Nabben är i dag av luftburna ledningar och äldre mätarskåp. I samband med utbyggnationen av vatten och avlopp i området så förstärker vi med ett nytt markförlagt elnät sam säkrar för framtida belastningar och tryggar leveransen av el.

I denna utbyggnation kommer en del av fastigheterna få ett nytt markmätarskåp för att kunna flytta ut elmätaren från huset. Skåpet placeras innanför fastighetsgränsen där den befintliga anslutningen finns. Den befintliga kabeln på fastigheten kommer att skarvas in i det nya skåpet. Vissa fastigheter i området har fasadskåp där elmätaren sitter tillgänglig utanför huset. I dessa fastigheter kommer ny kabel att enbart skarvas i tomtgräns och inget markmätarskåp utgår.

Denna förbättring med nya markmätarskåp bekostas av Telge Nät. All installation och dragning av kabel fram till mätarskåpet ombesörjes av Telge Nät. Inkoppling av ny utrustning i skåpet aviseras och utförs av Telge Nät. Samtidigt får området två nya nätstationer sam sedan tidigare redan installerats. En station placeras på Stadanvägen i början av Nabben-området. Den andra stationen placeras på "midsommarängen".

Nya mätarskåpen

Ett mätarskåp som står bland buskar.

Översikt

En flygbild av ett grönområde med träd

Vid frågor under projektets gång

Kontakta Telge Näts projektledare Anders Göransson.

När projektet är färdigbyggt

Kontaktar du Telge Näts kundservice.