- Telge
- Jobba hos oss
- Vi valde Telge
- Enhetschef miljö och hållbarhet
”Jag får energi av att jobba med hållbarhetsfrågor”
Peter Tingstig leder miljö- och hållbarhetsgruppen på Telge Fastigheter. Avdelningen besitter en bred kompetens och arbetar med allt från energianalyser till strategiska hållbarhetsfrågor. Telgekoncernens värderingar ligger Peter varmt om hjärtat.
– Koncernstrategin är näst intill hållbarhet rakt igenom, säger Peter Tingstig.
Miljö och hållbarhet på Telge Fastigheter arbetar med energiprojekt i fastigheter, analyserar energiläckage och ser till att befintlig utrustning fungerar optimalt. De hanterar även myndighetskrav kring saker som inomhusklimat, luftflöden och radonmätningar, samt säkerställer att byggmaterial är giftfria.
– Vi har både teknikkompetenser och rena teoretiker i gruppen, säger Peter Tingstig.
Lång bakgrund från industrin
När Peter Tingstig började på Telge Fastigheter i april 2024 kom han direkt från Scania, med en lång bakgrund inom industrin, även från Astra Zeneca. Under sin tid inom industrin hade Peter Tingstig kontakt med Telgekoncernen, främst via Telge Nät. Bekanta inom koncernen gav honom också en positiv bild av företaget, vilket bidrog till att han sökte jobbet. Nu är han chef över tio medarbetare.
– Jag ville arbeta med miljö- och energifrågor. Det är viktiga områden och Telgekoncernes affärsmål är starkt kopplade till hållbarhet. Det tycker jag är sunt företagande.
Ett brett uppdrag
Den första tiden på Telge har varit bra, säger han. Att gå från vinstdrivande bolag till kommunal verksamhet har inneburit nya insikter.
- Det är ett bra gäng, ett bra team. Det finns väldigt stora möjligheter och det är en sund arbetsplats. Det är friare här, det gillar jag. Det finns bra förutsättningar också, men utmaningar med offentlig upphandling där du är mer styrd.
Avdelningen består av energiingenjörer, energisamordnare, driftingenjörer, miljöingenjörer och en fastighetscontroller som ansvarar för den yttre miljön.
– Arbetsområdet är brett och spretigt. Vi hanterar dagliga frågor kopplade till kund, men har också en strategisk höjd, säger Peter Tingstig.
Från krav till handling
Gruppens arbete är starkt kopplat till Agenda 2030, till kommunens riktlinjer och till Telgekoncernens egen hållbarhetspolicy.
– Vi trattar ner kraven och omsätter dem till handlingsplaner, säger Peter Tingstig.
Han beskriver sin roll som ledande och stödjande, och med ansvar för uppföljning. Med över 20 års erfarenhet av fastigheter och energifrågor är han även delaktig i projekt.
– Vi är en stödfunktion inom företaget, en stöttepelare som hjälper andra avdelningar att kravställa och följa upp rätt.
Energi hämtas på jobbet och hemma
Peter bor i Trosa, har två barn som är 11 och 13 år och har lämnat småbarnsåren bakom sig. Nu finns tid för träning och husbygge, men också för att hämta energi - på jobbet.
– Jag tycker miljö- och hållbarhetsfrågor är roliga att jobba med. Det ger mig energi, säger han.
Han upplever att Telgekoncernen erbjuder en bra balans mellan arbete och fritid.
– Det finns ett sunt tänk där arbetsgivaren är mån om medarbetarna. Jag förväntas inte vara tillgänglig på samma sätt som tidigare.
Peter tycker att Telgekoncernen arbetar med rätt frågor, både miljömässigt och socialt.
– För mig är ett hållbart företagande framtiden, och inom Telgekoncernen är det tydligt vilken väg vi ska gå, säger Peter Tingstig.